Lojalny klient (nie) może liczyć na ułatwienia?
Data publikacji:
W którym banku wziąć kredyt hipoteczny? Na to pytanie nieustannie odpowiadają rankingi, statystyki, opracowania, które podsuwają nam gotowe zestawienia najlepszych kredytów na rynku. Czy nasz obecny bank doceni lojalność?
Część kredytobiorców przy wyborze kredytu kieruje się własnymi upodobaniami do konkretnego banku, ze względu na posiadane w nim konto, kredyt gotówkowy, kartę kredytową. Klienci obawiają się że będą musieli wraz z kredytem hipotecznym zrezygnować z konta, przenieść wypłatę wynagrodzenia do nowego banku. A co za tym idzie zmienić ulubiony oddział banku. Jednocześnie liczą, że bank przygotuje dla nich, stałych klientów, specjalną ofertę.
Czy warto być lojalnym i kierować pierwsze kroki w poszukiwaniu kredytu w stronę „swojego banku”? Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna ze względu na to że każdy wniosek kredytowy jest inny, tak jak inna jest sytuacja każdego klienta.
Czy bank udzieli mi kredytu na pełną kwotę?
Bank analizując sytuację finansową klienta w różny sposób może podejść do analizy zdolności kredytowej. Na przykład przy prowadzonej działalności gospodarczej rozliczanej na zasadzie ryczałtu banki przyjmują jako dochód od 10-40% uzyskanego przychodu. Wybierając bank warto kierować się naszymi możliwościami kredytowymi. Bank przyjmuje zasady liczenia zdolności z procedur i może się okazać, że bank z którym jesteśmy związani kontem osobistym nie będzie skłonny udzielić nam kredytu na pełną kwotę, chociaż ma dostęp do dokładnych danych na nasz temat. Nasze oczekiwania mogą rozminąć się z możliwościami banku. Nie oznacza to, że inny bank przy takich samych dochodach odeśle nas z kwitkiem. Możemy być mile zaskoczeni.
Łatwiej negocjować z bankiem, który mnie zna?
Posiadane produkty typu lokata, konto osobiste mogą, ale nie muszą być kartą przetargową w negocjacjach dotyczących warunków cenowych kredytu. Klient związany z bankiem od wielu lat może negocjować dla siebie lepsze warunki.
Nie da się ukryć, że trend obecnie panujący na rynku to pozyskiwanie nowych klientów. Tak jak w innych instytucjach bank również woli pozyskać nowego klienta i związać go z sobą dodatkowym produktem: rachunkiem osobistym lub firmowym, lokatą, ubezpieczeniem. Nowi klienci mogą liczyć na obniżenie oprocentowania kredytu bez negocjacji pod warunkiem, że skuszą się na produkty powiązane z kredytem(tzw. cross-selling). W przypadku stałych klientów decyzja o obniżeniu marży należy od indywidualnej decyzji banku.
Czy kredyt będzie udzielony szybciej, gdy moje dochody wpływają na konto banku?
Wniosek kredytowy w banku w którym klient ma konto może być rozpatrzony szybciej. Bankowi łatwiej ocenić historię kredytową , gdy ma dostęp do operacji na koncie, a klient korzystał wcześniej z kredytu. Oczywiście dostęp do historii kredytowej wnioskodawcy ma każdy bank, który korzysta z bazy Biura Informacji Kredytowej. Równie łatwo bank przeanalizuje nasze wpływy prosząc nas o dostarczenie wyciągu z konta obrazującego historię dokonywanych operacji.
Czy łatwiej uzyskać kolejny kredyt w banku?
Niestety przy nowym wniosku kredytowym bank wymaga kompletu aktualnych dokumentów: nowego zaświadczenia o zarobkach, aktualnych wyciągów z kont i kart kredytowych, dokumentów nieruchomości. Nie korzysta z dokumentów dostarczonych do poprzedniego kredytu.
Czy trzeba będzie zamknąć konto w „starym banku” po zaciągnięciu kredytu?
Nie wszystkie banki wymagają aby zakładać u nich konto osobiste i przelewać na to konto wynagrodzenie. Równie dobrze klient może posiadać kilka kont w różnych bankach.
Przy wyborze banku trzeba wziąć kilka czynników. Nie warto kierować się sentymentem do jednej marki. Jeżeli jesteśmy przywiązani do jednego banku bądźmy lojalni, ale kredyt hipoteczny wybierajmy tam gdzie jest on udzielany na korzystnych warunkach.