Dlaczego wniosek o kredyt mieszkaniowy został odrzucony?
Data publikacji:
Dlaczego banki odrzucają wnioski kredytowe?
Banki mają swoje procedury kredytowe. Nie zawsze kredytobiorca je spełnia, dlatego czasami banki odrzucają wnioski kredytowe. Większość z nich ma związek z samą osobą klienta lub wybraną nieruchomością. Dodatkowo jednak problem może stanowić firma, w której kredytobiorca jest zatrudniony (działająca poniżej jednego roku lub w upadłości). Żaden kredytobiorca nie ma wpływu na niezależne od niego przyczyny, może jednak skupić się na tym, by jego wniosek kredytowy był perfekcyjnie wykonany. Dobry wniosek o kredyt mieszkaniowy z pewnością zwiększy szansę na uzyskanie finansowania na zakup własnej nieruchomości.
Poręczenia kredytów
Poręczanie kredytów i pożyczek, zwane również żyrowaniem, nie ma dobrej sławy. Sytuacji w których żyrant pozostał z nie swoim zobowiązaniem do spłacenia było, jest i będzie jeszcze wiele. Nie oznacza to, że poręczanie kredytów samo w sobie musi być czymś złym. Warto jednak pamiętać, że przed ubieganiem się o własny kredyt mieszkaniowy lepiej nie być poręczycielem niczyjego zobowiązania. Według instytucji finansowych każde poręczenie widnieje jako osobiste zobowiązanie żyranta. Obniża to w znaczny sposób jego zdolność kredytową. Z tego powodu, nawet posiadając dobrą pracę i wynagrodzenie, wniosek o kredyt mieszkaniowy może zostać odrzucony.
Rażące błędy i zatajenie informacji we wniosku kredytowym
Kredytobiorcy czasem zapominają o podaniu ważnych faktów z ich życia, niekiedy nawet próbują je celowo zataić. Jest to jednak droga donikąd, gdyż w wyniku analiz dokumentów klienta, zazwyczaj zostają odkryte wszelkie nieprawidłowości. Bank który zauważa rażące błędy we wniosku może poprosić o ich sprostowanie i wytłumaczenie, jednak równie dobrze może odrzucić wniosek o kredyt mieszkaniowy. Takie sytuacje obniżają wiarygodność klienta, natomiast banki wolą sobie oszczędzić późniejszego ściągania długów z klientów.
Nieruchomość, którą chcesz zakupić
Nieruchomość na którą jest zaciągany kredyt mieszkaniowy jest również jego zabezpieczeniem. Oznacza to, że bank nie udzieli pożyczki na nieruchomość o wątpliwym stanie technicznym. Nie wyklucza to oczywiście mieszkań do remontu, jednak mieszkanie (blok, dom) samo w sobie musi być w dobrym stanie. Bank może mieć także wątpliwości co do nieruchomości położonych na przykład na wsi. Bank udzielając kredytu mieszkaniowego z góry zakłada, że klient może nie spłacić zadłużenia. W takim wypadku nieruchomość zostałaby przez bank przejęta, ale nie po to by po prostu być w jej posiadaniu. Dla banku najważniejsza jest możliwość szybkiego i bezproblemowego odsprzedania nieruchomości w celu odzyskania długu. Mieszkanie lub dom, które nie będzie spełniało odpowiednich standardów, może stać się przyczyną odrzucenia wniosku.
Osobom ze złą historią kredytową
Informacje dotyczące zaciągniętych pożyczek i kredytów znajdują się w ewidencji Biura Informacji Kredytowej. Każdy bank ma możliwość sprawdzenia historii kredytowej wnioskodawcy. Tym samym historia kredytowa może być dobra, zła lub żadna. Sytuacją idealną jest gdy historia jest dobra – banki chętnie udzielają kredytów mieszkaniowych takim klientom. Inaczej jednak bank odnosi się do złej historii lub całkowitego jej braku. Z tego względu kredytobiorca powinien sprawdzić, jeszcze na długo przed złożeniem wniosku, swój scoring w BIK. Przedawnione wpisy, świadczące o opóźnieniach w spłatach lub długach, można usunąć poprzez wystosowanie prośby do instytucji, w której klient posiadał zadłużenie. Osoby ze złą historią kredytową praktycznie nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy. Z kolei brak historii kredytowej nie dyskwalifikuje do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.
Zbyt duża ilość złożonych wniosków
Optymalną ilością wniosków, jakie kredytobiorca może złożyć do różnych instytucji finansowych, jest od dwóch do trzech wniosków. Niestety nie każdy o tym wie, szczególnie osoby samodzielnie ubiegające się o kredyt mieszkaniowy. Klienci pośredników kredytu hipotecznego rzadko popełniają ten błąd, gdyż każdy doświadczony doradca kredytowy wie, że kolejne wnioski jedynie obniżają szansę na kredyt.
Przedstawione przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt mieszkaniowy jest jedynie częścią powodów dla których banki wydają negatywną ocenę wnioskom. Niemniej jednak, wymienione w artykule przykłady są jednymi z najczęściej popełnianych błędów przez osoby starające się o kredyt mieszkaniowe. Wystrzegając się ich można znacznie podnieść swoje szanse na uzyskanie świadczenia.